Сторінки

Сторінки

четвер, 5 листопада 2015 р.

Історик Січі Запорізької(160 років від дня народження Дмитра Яворницького)


"Все знесу, все перетерплю,
А землю козацьку не кину"
 Д. Яворницький

    6  листопада 2015 року минає 160 років від дня народження Дмитра Івановича Яворницького – українського археолога, етнографа, фольклориста, лексикографа, письменника, дослідника історії українського козацтва.  Характеризуючи багатогранну діяльність Яворницького, видатний український радянський поет-академік М. Т. Рильський влучно відзначив: "Це був учений і діяч з дуже широким колом інтересів: історик, археолог, фольклорист, етнограф, лексикограф, письменник-прозаїк, що пробував свої сили й у віршуванні. Але в центрі його уваги була історія Запоріжжя, в яке він був по-юнацькому закоханий". Протягом життя Д. І. Яворницький написав близько 150 праць. Найголовнішими з них є "Історія запорізьких козаків" (1892 - 1897), "Вольності запорізьких козаків" (1898), "Число і порядок запорізьких січей з топографічним нарисом Запоріжжя" (1884), "Іван Дмитрович Сірко - славний кошовий отаман війська запорізьких низових козаків" (1894) та інші. Зібравши численний фольклорний, етнографічний і лексикографічний матеріал, він підготував і опублікував розвідки: "Запоріжжя в залишках старовини та переказах народу" (1888), "Малоросійські народні пісні, зібрані в 1878-1905 рр." (1906) та інші. Дмитро Іванович був відомий також як письменник. У 1907 році побачив світ написаний ним роман "За чужий гріх", а у 1910 році - збірка поезій "Вечірні зорі. Потім з'явилися повісті і оповідання «Поміж панами». «Драний хутір» «Русалчине озеро» «Де люди — там і лихо», «Три несподівані стрічі»
  Його знало і щиро поважало чимало людей. Дружбою з ним пишались. Яскраві публічні виступи на історичну тематику, цікаві, часом інтригуючи публіцистичні та наукові твори - все це приваблювало до нього. Чуйність, відвертість і доброзичливість були характерними рисами дослідника. До останніх днів вчений дотримувався свого життєвого кредо: «Працюй, працюй, не вдивляючись уперед і не озираючись назад; працюй, не чекаючи нізвідки і ні від кого ні нагороди, ні подяки; працюй, поки служать тобі руки і поки б’ється живе серце у твоїх грудях; працюй на користь свого народу і на користь своєї Батьківщини…»
За матеріалами сайтів:
http://korolenko.kharkov.com/javor.htm


В фондах бібліотеки ім. М.В. Гоголя  можна ознайомитись з такими творами Д.І. Яворницького та літературою про нього:

 Яворницький Д.І. Гетьман Петро Конашевич Сагайдачний: пер. з рос. /

 Д.І. Яворницький. – Дніпропетровськ : Січ, 1991. – 70 с.

Яворницький Д.І. За чужий гріх: роман, повість, малюнки з життя /
Д.І. Яворницький. – Дніпропетровськ: Січ, 2006. – 600 с.

Яворницький Д.І. Із української старовини: науково-художня книжка /
Д.І. Яворницький; пер. з рос. Ю.Іванченка; мал. М. Самокиша,
С. Васильківського.  – К.: Веселка, 2001. – 176 с.

Яворницький Д.І.  Історія запорізьких козаків: у 3 т. / Д.І. Яворницький. –Львів : Світ, 1990.

Яворницкий Д.И. Запорожье в остатках старины и преданиях народа /
Д.И. Яворницкий. – К.: Веселка,1995. – 447  с.

Про нього
Шаповал И.М. В поисках сокровищ / И.М. Шаповал. – М.: Сов. писатель, 1989. – 463 с.


1 коментар:

  1. C.C. C. Burner : burnt titanium - TiCanium Art
    C.C. Burner is black oxide vs titanium drill bits a graphite-based urban titanium metallic liquid metal-based incendiary agent. can titanium rings be resized It was created to be used titanium i phone case in incendiary incendiary graphite titanium babyliss pro incendiary incendiary incendiary incendiary $3.95

    ВідповістиВидалити