Сторінки

Сторінки

пʼятниця, 13 травня 2016 р.

"Рукописи не горять"
(50 років роману М. Булгакова "Майстер і Маргарита")

     
В 2016 році виповнюється 50 років з дня публікації роману Михайла Булгакова  "Майстер і Маргарита". Це вершина творчості письменника і один з найскладніших, найзагадковіших художніх творів. Він поєднує в собі смішне і серйозне, філософію і сатиру, пародію і фантастику, карнавалізацію дійсності та її буденність, виносить на обговорення такі проблеми: добро і зло, зрада і вірність, віра та безвір’я. Твір писався довго (1928—1940 роки), болісно, відповідно до задуму змінювалися назви, з’являлися нові герої, а старі зазнавали все нових і нових змін. Відомо шість редакцій твору. Композиція роману дуже незвичайна. У книзі, по суті справи, два романи й два сюжети. Один - реальний світ Москви 30-х років, де живуть Майстер і Маргарита, інший - древнього Єршалаїма, де розгортається сюжет про Христа і Понтія Пілата. Звідси випливають і особливості твору, відповідно до яких «біблійні, єршалаїмські» розділи твору чергуються з «московськими» для того, аби в останній главі «зустрітися» і ніби злитися в місячну стежку, якою йтимуть Пілат і Ієшуа Ґа-Ноцрі.
      Булгаков працював над романом "Майстер і Маргарита" до останніх днів свого життя, припинивши через тяжку хворобу роботу над твором лише в лютому 1940 року, приблизно за місяць до смерті. Треба віддати належне мужності письменника, який створював останні редакції свого роману без щонайменшої надії на те, що його твір буде опублікований. Письменник помер 10 березня 1940 року. Вмираючи, він говорив, пригадувала Олена Сергіївна Булгакова: "Може, це й правильно,,. Що б я ще міг написати після "Майстра"?.."
      На щастя, роман не загинув, немовби підтверджуючи пророчий характер слів Воланда стосовно того, що "рукописи не горять". Збережений дружиною Булгакова Оленою Сергіївною, він вперше був опублікований в скороченому журнальному варіанті лише в 1966 році і з цього часу впевнено увійшов до числа кращих прозових творів російської літератури XX ст. Повний текст роману був надрукований спочатку у Парижі (1967), а потім, 1973 p., - у Радянському Союзі. Однак слід зазначити, що на батьківщині письменника тільки за часів «перебудови» ця його книжка почала виходити накладами, що відповідали її величезному успіху у читачів.

За матеріалами сайтів:
http://prepodka.net

 В фондах бібліотеки ім. М.В. Гоголя є такі видання "Майстра і Маргарити":


        Булгаков М.А. Собрание сочинений : в 5 т. / М.А. Булгаков. – М.: Худож. лит., 1990. – Т.5: Мастер и Маргарита. – 1990. – 733 с.
       Булгаков М.А. Избранные произведения : в 2 т. / М.А. Булгаков. – К.: Дніпро, 1989. – Т. 2: Жизнь господина де Мольера; Театральный роман; Мастер и Маргарита. – 1989. – 750 с.
       Булгаков М.А. Избранное : Мастер и Маргарита: роман; рассказы / М.А. Булгаков. – М.: Худож. лит., 1988. – 478 с.
       Булгаков М.А. Мастер и Маргарита: роман; рассказы / М.А. Булгаков. – М.: Эксмо, 2006. – 672 с.
       Булгаков М.А. Мастер и Маргарита: роман / М.А. Булгаков. – М.: АСТ, 1999. – 448 с.
       Булгаков М.А. Мастер и Маргарита: роман / М.А. Булгаков. – Симферополь: Таврия, 1994. – 414 с.
       Булгаков М.О. Майстер і Маргарита: роман / М.О. Булгаков; пер. з рос. Ю. Некрутенка. – Львів: Кальварія, 2006. – 432 с.
       Булгаков М.О. Майстер і Маргарита: роман / М.О. Булгаков; пер. з рос. М.А. Білоруса. –Х.: Фоліо, 2006. – 432 с.
       Барков А.Н. Роман Михаила Булгакова "Мастер и Маргарита": альтернативное прочтение / А.Н. Барков. – Х.: Фолио, 2006. – 350 с.

Немає коментарів:

Дописати коментар